Pro podzimní tvoření s dětmi jsme připravili krátký návod na jednoduchou dýni, vyrobenou z filcu nebo zbytků látek.
KAMENNÝ OBCHOD:
Creative IC Praha, s.r.o.
Dr. Marodyho 912/16
196 00 Praha 9 - Čakovice
Tel/fax: 266 310 617
mobil: 607 937 934
E-mail: creative@icpraha.cz
Rádi bychom Vám zjednodušili rozhodování zda vyrobit či nikoliv a usnadnili práci tím, že zde budeme zveřejňovat naše návody, pomocí kterých si jednoduše vyrobíte své vlastní dekorace, obrázky či jiné výrobky. U některých výrobků najdete návod a fotonávod krok za krokem, u některých přidáme i videonávod na kanál youtube.
Pro podzimní tvoření s dětmi jsme připravili krátký návod na jednoduchou dýni, vyrobenou z filcu nebo zbytků látek.
Budete potřebovat: zbytek látky nebo filc, režnou nit (příp. slabší provázek), jehlu, kousek drátku, krátkou větvičku a trochu výplně (polystyrenové kuličky, duté vlákno, odstřižky látek), nůžky a tavnou pistoli.
Začínáme: vystřihneme si kruh (velikost kruhu necháme na vás - čím větší kruh, tím větší dýně; my začneme na průměru kruhu cca 18cm; pokud vás to bude bavit, můžete kruhy zvětšovat nebo změnšovat a vyrobit různě veliké dýně), tento kruh si 1-1,5cm od kraje po obvodu prošijeme větším předním stehem. Stáhneme lehce do "pytlíčku" a začneme plnit výplní. Když máme naplněno utáhneme provázek a zapošijeme, aby se nám stažení nepovolilo. Poté prošijeme středem dýně svrchu vnitřkem dolů a venkem nahoru podél obvodu dýně tak, abychom vytvořili 6 stejných dílků a opět zapošijeme, aby se nic nepovolilo. Zapneme tavnou pistoli a než se nám zahřeje, vystřihneme si lístek z odlišné látky, připravíme délkou odpovídající stopku dýně z větvičky a nakroutíme drátek. Větvičku a drátek vlepíme dovnitř dýně a otvor zakryjeme přilepením lístku. Vypneme tavnou pistoli a máme hotovo. Tedy pokud vám bude stačit na dekoraci jen jedna dýnička ;-)
Je tady podzim a k podzimu patří i chryzantémy. Dnes jsme si proto pro vás připravili fotonávod na výrobu chryzantémy z foamiranu, která bude vypadat jako živá.
Foamiran je jemná pěnovka původem z Iránu, která je určena především na výrobu květin. Prodává se barevný, ale lze jej dobarvovat a stínovat barvami (suché nebo olejové pastely, akrylové barvy). Tvaruje se za tepla (žehlička, horkovzdušná pistole), dál pak třeba pomocí šablon a různých pomůcek, často se tvary po zahřátí rychle poskládají a žmoulají mezi prsty, tím se stávají ještě tenčí. Výrobky se lepí a kompletují pomocí tavné pistole, vteřinovým lepidlem nebo speciálním lepidlem na pěnovku.
Na výrobu naší chryzantémy budete potřebovat:
Materiál: bílý nebo smetanový foamiran (případně speciální pěnovku na výrobu květin) a kousek zeleného (nemusí být) https://creative.icpraha.cz/616-foamiran-a-pryz-pro-vyrobu-kvetin.html, olejové pastely, kousek alobalu, drátek, zahradnická lepenka
Pomůcky: nůžky, olejové pastely, žehlička, tavná pistole, kuchyňské houbičky, dvě kuličky (prům. cca 2 a 4 cm)
Vypadá jako živá, co říkáte? ;-)
Dekoracím na podzim vládnou dýně. Jistě, můžete si je koupit, ale také si je můžete vyrobit - ze sádry, z kreativního betonu, ušít nebo uháčkovat. My vám dnes jeden návod na háčkovanou dýni i s fotkami nabídneme.
Budete potřebovat pletací přízi, provázek nebo bavlněnou šňůru, háček odpovídající síly, jehlu s tupou špičkou a výplň do polštářků nebo hraček. Dýně z návodu je vyrobena háčkem č.10 z bavlněné šňůry značky Mila o síle 3mm https://creative.icpraha.cz/479-mila-snury-3mm.html . Následující návod si upravte podle síly vaší příze a podle velikosti, jakou si chcete vyrobit. Naše dýně má prům. cca 20cm a výšku cca 12cm.
Nejprve uháčkujeme řetízek dlouhý 22ok.
Poté háčkujeme vždy řadu krátkých sloupků píchaných za zadní nit každého oka a na konci řady nezapomeneme udělat jedno řetízkové oko, aby se nám řady nezkracovaly a udrželi jsme stále stejný počet ok v řadě. Takto uháčkujeme obdélník 21 ok krát 32 řad.
Kratší strany spojíme dohromady řadou pevných ok. Necháme si delší nit, navlékneme ji do tupé jehly a jednu stranu vzniklého "tunelu" stáhneme co nejpevněji k sobě. Pro případ, že by nám ve středu zůstal větší otvor, opakujte stažení ještě jednou dokola ve stejném směru.
Vzniklou "čepici "naplníme výplní a stáhneme stejným způsobem i na druhé straně. Zajistíme a na 4-5 místech rovnoměrně omotáme přízí a protáhneme vždy středem dýně.
Nyní uháčkujeme stopku - obháčkujeme jeden ze středů 2-3 zkracujícími se řadami krátkých sloupků (háčkujeme stále dokola, postupně háčkujeme ob jedno oko; poslední zatáhneme do středu dýně.
Pokud chceme udělat k dýni i list, háčkujeme stejným způsobem jako dýni - krátké sloupky píchané za zadní nit každého oka. List tvarujeme tak, že při háčkování je pravá strana rovná, na levé straně nejprve přidáváme v každé řadě 2 oka a od středu listu pak oka zase ubíráme, abychom vytvořili "zubatý" list. Pravou stranu nakonec stáhneme zbytkem příze a zajistíme. Konce příze nezastřihujeme, budou se nám hodit na přivázání listu k dýni.
Kudrlinky na dýni tvoří jedna řada řetízkových ok a druhá řada pevných ok.
List i kudrlinku přivážeme na dýni a konce zatáhneme dovnitř dýně.
A máme hotovo. Teď už ji jen někde naaranžovat a doplnit podzimními plody. Kdyby vás háčkování začalo bavit, můžete vyzkoušet i jiné materiály, pokaždé bude dýně jiná a stejně krásná.
Lapače snů podle legend pocházejí od indiánských kmenů. Měly by být umístěné nad postelí (ochrana před zlými sny) nebo v okně (proudění energie). KRUH znázorňuje svět a vesmír, PEŘÍČKA na něm připevněná zachytávají energii a filtrují sny a SÍŤ zachytává špatnou energii a zlé sny, KORÁLEK uprostřed značí člověka (jeho vlastní JÁ). Dnes už málokdo věří legendám a přesto se lapače znovu vyrábějí. Spíš jsou to designové kousky, které mají vyzařovat energii a krásu. Pojďme si také jeden vyrobit pro potěchu oka.
Budeme potřebovat kovový nebo dřevěný kruh, třeba některý zde https://creative.icpraha.cz/475-ostatni.html , bavlněnou šňůrku, korálek z polodrahokamu, minerálu nebo dřevěný, nůžky, jemný hřebínek, tupou větší jehlu a trochu trpělivosti.
Šňůrku upevníme na kruh dvěma uzlíky (necháme si kousek šňůrky přesahovat) a postupně jí obtočíme celý kruh. Na konci opět zajistíme dvěma uzlíky a šnůrku nebudeme odstříhávat hned za uzlíky, ale necháme si cca 2m, které navlékneme do jehly. Nyní budeme postupně přichytávat šňůrku do oček po obvodu kruhu a vytvoříme celou síť (záleží jen a vás, jak hustá bude), až nám zbyde menší dírka uprostřed. Nyní navlékneme na jehlu korálek a upevníme do sítě (protáhneme korálek, zachytíme do sítě, protáhneme korálek zpět a dvojitým uzlíkem v síti zajistíme). Z kousku šňůrky který jsme si nechali přesahovat na začátku kruhu, utvoříme poutko na zavěšení. V tomto kroku máme lapač hotový. Můžete na něj navěsit mašličky, peříčka, kamínky. My jsme pokračovali dál a uděli si i jedno peříčko ...
Na spodní stranu lapače jsme upevnili šňůrku dlouhou cca 22 cm a přehnutou napůl (osnova peříčka). Potom jsme si nastříhali kousky dlouhé 9 cm (množství si přidávejte podle toho, jak dlouhé peříčko budete chtít). Pracovali jsme vždy s dvojicí šňůrek a přivazovali je na osnovu podle obrázku (Každý přehnout na polovinu, jeden vložit pod osnovu, druhý nad osnovu, konce protáhnout protilehlým obloučkem, utáhnout. Přichycovat střídavě, aby se nám tvořily obloučky pravidelně na obou stranách osnovy.) Na konci peříčka jsme osnovu upevnili dvěma uzlíky. ostrými nůžkami jsme sestřihli přibližný tvar budoucího peříčka a poctivě rozčesávali šňůrku, aby se rozdělila na jednotlivá vlákna. Nakonec jsme peříčko doupravili ještě nůžkami. Pokud budete dělat větší tvar, můžete peříčko natužit (tužidlo na prádlo, škrob, cukrová voda), aby pěkně drželo tvar.
HOTOVO! Přejeme vám krásné sny a hodně pozitivní energie ;-)
Malým dárkem může udělat člověk velkou radost, a proto si dnes ukážeme, jak vyrobit originální krabičku, jíž se v současné době říká exploding box a která se stane originálním obalem na dárek (k narozeninám či svátku, k sňatku nebo jen pro krásný den).
Malým dárkem může udělat člověk velkou radost, a proto si dnes ukážeme, jak vyrobit originální krabičku, jíž se v současné době říká exploding box a která se stane originálním obalem na dárek (k narozeninám či svátku, k sňatku nebo jen pro krásný den). Stejně tak můžete tuto krabičku proměnit s několika úpravami v minifotoalbum, které bude samo o sobě krásným dárkem. Nápadům se meze nekladou.
1. Pusťme se tedy do tvoření Na naši krabičku budeme potřebovat korpus krabičky a víčka (https://creative.icpraha.cz/409-krabicka-exploding-box-10x10x10cm-kraft-300g.html?kodProduktu=CRSC18349&zpet=id-16-1 ), které si můžete přímo zakoupit nebo vyrobit z kartonu v potřebné velikosti. Hodit se nám budou vzorované i jednobarevné papíry více gramáží, různé přízdoby a stužky, potřebujeme také oboustrannou lepící pásku, z pomůcek pak pravítko, tužku, řezačku, nůžky, tavnou pistoli
2. My budeme pracovat s korpusem krabičky o velikosti strany 10 cm. Krabičku i víčko si naohýbejte podle vyznačených linií. Nejprve ozdobíme vnější stranu krabičky a víčka - ze vzorovaného papíru si nařežeme 6 čtverečků o velikosti 9x9 cm (boky, dno a víčko krabičky) a 4 obdélníčky o velikosti 9x1,5cm (boky víčka).
3. Přilepíme oboustrannou lepící páskou (pokud máme papír s textem, dbáme na to, aby po sestavení krabičky nebyl text "vzhůru nohama"). Nelepte tekutým lepidlem, krabička by se vám mohla zvlnit.
4. Nyní si nařežeme z dalšího připraveného vzorovaného papíru 4 čtverečky o velikosti 9x9,5cm na vnitřní stěny krabičky a 2 čtverečky 9x9cm na dno a vnitřní stranu víčka (vnitřní boky víčka jsme nezdobili, pokud chcete, můžete je ozdobit také). Nalepíme (nezapomeňte, dbáme na směr textu nebo obrázků).
5. Slepíme víčko krabičky do požadovaného tvaru pomocí oboustranné lepící pásky.
6. Teď se pustíme do vnitřku krabičky - na dno jsme vytvarovali a přilepili přihrádku z tvrdšího kartonu, kam později vložíme peníze nebo vstupenku na "kulturu", na dvou bočních stěnách jsou přilepené stužky, kterými přivážeme čokoládičky pro sladký den, na dalších dvou stěnách jsou kapsičky třeba na kartičky s blahopřáním, vzkazy nebo fotografie.
7. Přilepíme přízdoby, případně stužky, provázky. Ozdobíme dle potřeby a fantazie nebo podle toho, co se hodí k tématu dárku.
8. Naplníme a dáme stranou, abychom čokoládičky nesnědli dřív, než dokončíme víčko krabičky ;-)
9. Nyní přišlo na řadu víčko, které by mělo být "korunou" našeho díla. Skládáme mašličky, kytičky a další přízdoby tak dlouho, dokud neuznáme, že je to právě teď to pravé ořechové (i naše přízdoby původně přichystané jsme nakonec vyměnili za jiné, které se nám v tu chvíli zdály vhodnější - kytičky jsou vyrobeny technikou quilling). Pak se chopíme lepící pásky, na větší přízdoby můžeme použít i tavnou pistoli a vše dokonale přilepíme.
10. Poté už se kocháme naším výtvorem a radujeme se z povedené práce.
Krásný den :-)
Máme pro vás i videonávod https://www.youtube.com/watch?v=dP8Gx3hf6e4
Nic neudělá větší radost než vlastnoručně vyrobené blahopřání, které je odrazem vztahu k obdarované(mu). A když toto přání uzavřete do podobné dárkové krabičky, předáte rovnou malý originální dárek.
I my máme občas tu čest vyrobit pro některé zákazníky nebo přátele dárkovou sadu, a tak jsme si pro vás připravili inspirační návod s fotografiemi.
Na výrobu budete potřebovat korpus krabičky (my jsme zvolili tuto https://creative.icpraha.cz/410-krabicky.html ), základ přáníčka (nebo si jej uříznete z připraveného papíru vyšší gramáže), vzorované i jednobarevné papíry různé gramáže, dekorační papírové kytičky a lepenkové přízdoby, bavlněný provázek, peříčka. Pomůcky použijeme následující - řezačku na papír, bigshot + výsekový nůž, raznici na zakulacení rohů, oboustrannou lepící pásku, oboustranné lepící tečky.
Na připravené přání si oboustrannou lepící páskou nalepíme jako podklad pro zdobení různě velké obdélníky z připravených papírů, kterým jsme zakulatili rohy raznicí. Ze silnějšího papíru vyřízneme na bigshotu květinovou mandalu a nalepíme na obdélníky. Na ni si rozložíme drobné dekorace do požadované kompozice a v okamžiku, kdy jsme se skladbou spokojeni, vše nalepíme. Dozdobíme peříčky a provázkovou mašličkou. Na drobné kousky použijeme oboustranně lepící tečky, na větší oboustranně lepící pásku. Dovnitř přání můžeme nalepit cedulku s předtištěným textem nebo napsat svůj vlastní text a ještě ozdobit drobnou přízdobou, aby se dalo přání dobře zavřít.
Dno krabičky složíme přesně podle vyznačených skladů (v tom případě nám vše krásně "sedne" a nic nemusíme lepit). Na rozložené víčko krabičky nejprve nalepíme oboustrannou lepící páskou opět základ v podobě různě velkých obdélníků se zaoblenými rohy a vyříznutou květinkovou madalu. Poté víčko složíme přesně podle vyznačených skladů (krabička pak bude krásně držet zavřená a nebudete ji muset ničím převazovat, aby se vám náhodou neotevřela dřív, než bude třeba). Nyní nalepíme drobné dekorace do kompozice hodně podobné té na blahopřání, aby nám to pěkně "ladilo".
Pokud jste došli v tvoření až sem, máte hotovo. Nyní stačí vložit blahopřání do krabičky, krabičku zavřít a spěchat na oslavu, abyste mohli dárek předat a sledovat radost v očích obdarované(ho). Určitě uvidíte obdiv za své dílo i v očích ostatních zúčastněných.
Na výrobu podobného přání (bez krabičky) se můžete podívat na našem videonávodu.
Přejeme vám krásné chvíle u tvoření.
Nevíte, jaké letos vyrobit kraslice na velikonoční výzdobu? Zkusili jste už ty provázkové? Jestli se vám zdají pracné, přinášíme vám návod, podle kterého to zvládnou i malí školáci.
1. Na kraslici, jakou jsme vyráběli my, budete potřebovat polystyrenové vajíčko, jutový provázek (můžete použít bavlněný nebo zbytek vlny z pletení), oboustrannou lepící pásku, kousek mašličky, peříčko a nějakou kytičku nebo jinou ozdůbku. Na přilepení mašličky a ozdůbky můžete použít bílou lepící pastu nebo tavnou pistoli.
2. Nejprve si po obvodu vajíčka přilepíte oboustrannou lepící pásku. Nechávejte mezi jednotlivými páskami cca 2cm. Na naše vajíčko velikost 6cm jsme nalepili pásku křížem do čtyř stran. Pevně přitiskněte, aby konce lepenky neodstávaly.
3. Nyní si odlepte vrchní krycí vrstvu lepenky do cca poloviny vajíčka (kdybyste odlepili celou, lepící pásky by se "zašpinily" od chloupků z provázku a už by se na ně nic nepřilepilo).
4 Začněte namotávat provázek svrchu vajíčka, pěkně jednu řadu za druhou a v místě lepící pásky provázek jemně přimáčkněte.
5. Po zdolání poloviny vajíčka odlepte zbývající pásku a domotejte provázek až do konce vajíčka.
6. Oba konce pořádně zamáčkněte (nebo zajistěte kapkou lepidla z tavné pistole). Vajíčko je připravené na konečné zdobení.
7. Nalepte ozdobnou mašličku (bílou lepící pastou nebo tavnou pistolí na konec a začátek stužky).
8. Přidejte ozdobičku - my jsme udělali bohatší mašličku z barevně odlišného provázku, přilepili peříčko a papírovou kytičku. Můžete nalepit třeba dřevěnou ozdůbku nebo i hezký knoflík.
9. Vajíčka naskládejte do ošatky. Pokud byste chtěli vajíčka zavěsit na větvičky, přilepte tavnou pistolí provázkové očko na horní část vajíčka.
Pro toho, kdo raději sleduje videa, máme i tuto možnost https://www.youtube.com/watch?v=hMDCDgaxjFc
Veselé Velikonoce ;-)
Svátky jara už si bez ozdobených vajíček nedovedeme ani představit. Někdo má rodinné tradiční vzory a způsoby, někdo hledá pokaždé něco nového. My jsme si pro vás připravili techniku, které se říká madeirová; vajíčka se vrtají a následně zdobí rozehřátým voskem. Vypadají potom stejně jemně a krásně jako známá madeirová krajka.
Na toto tvoření budeme potřebovat vyfouklá a zcela vyschlá vajíčka, mini hobby vrtačku, bílou voskovku, nádobku na rozpuštění voskovky, čajovou svíčku, zápalky nebo zapalovač, tužku a špendlík, případně sklenici s vodou a savem.
Vajíčko uchopíme pevně do dlaně (ale nerozmáčkneme) a postupně vyvrtáme dírkovaný vzor buď rovnou "z ruky" nebo si ho před samotným vrtáním lehce naznačíme. Když jsme s vrtáním u konce, můžeme vajíčko ponořit (cca na hodinku) do vody se savem, aby se nám oddělila vnitřní blána.
Nyní si rozpustíme voskovku. Do ploché strany tužky zapíchneme špendlík. Hlavičku špendlíku ponoříme do rozpuštěného vosku a rychlým pohybem obkroužíme každou vyvrtanou dírku. Poté už zdobíme čárkami a tečkami povrch vajíčka tak, jak se nám líbí - vytváříme vějířky, vlnovky, kytičky, ...
... nebo můžete jako my vyvrtat dírky jen po obvodu vajíčka, ozdobit kolem několika voskovými vzory a hladké strany dozdobit ubrouskovou technikou někdy také zvanou decoupage. Na tu budeme potřebovat ubrousek s malými vzorečky - kvítky, motýlci, lístečky, ..., lepidlo a lak na ubrouskovou techniku a měkký štětec.
Z ubrousku si vytrháme malé vzory, oddělíme dvě bílé vrstvy ubrousku a poslední barevnou položíme na vajíčko. Lepidlo budeme natírat měkkým štětcem svrchu ubrousku směrem od středu obrázku ke krajům. Lehce přitlačíme (opatrně, neroztrhnout), aby se lepidlo vpilo do ubrousku a ten se vyhladil. Necháme obrázek uschnout. Poté přelakujeme. Opět necháme zaschnout. Potom už jen vystavíme na dobře viditelné místo na velikonočním stole.
Krásné Velikonoce :-)
Na výrobu madeirové kraslice se můžete podívat na našem videu https://www.youtube.com/watch?v=bejUI9Da4ec
Už jste zkoušeli techniku stáčených papírových proužků, které se říká quilling? Můžete to zkusit právě teď s námi. Výsledky své práce zúročíte na přáníčka nebo na různé dekorace (věnečky, obrázky, krabičky, ... ). Tuto techniku zvládnou i starší školkové děti.
Budeme potřebovat proužky papíru o rozměrech 1cm x 30cm – 2 žluté, 1 bílý a 1oranžový, lepidlo na papír, štěteček nebo špejli, quillingový kolík, nůžky a podložku, do které lze zapíchnout špendlík, případně formu na kroužky (není nutné, můžeme tvořit tzv. od ruky).
Hotovou dekoraci můžeme pověsit na mašličku, na vlasec nebo jen tak na větvičku.
Stále vymýšlíte nějaké dárky? Zkusili jste už mozaiku? Mozaikové srdíčko můžete darovat nejen k Valentýnu nebo ke Dni matek ...
1.Na výrobu srdíčka budeme potřebovat polystyrenové srdíčko, barevné mozaikové kamínky, lepidlo na mozaiku, spárovací hmotu, kelímek, špachtličku a kuchyňskou houbičku.
2.Mozaikové kamínky lepíme lepidlem na povrch polystyrenového srdíčka nahodile nebo ve vzoru, který jsme si vybrali.
3.Mezi jednotlivými kamínky necháváme mezery, které později vyplníme spárovací hmotou. Necháme zaschnout.
4.Pro urychlení schnutí můžeme použít nějaký teplovzdušný ventilátor.
5.Mezitím si rozděláme práškovou spárovací hmotu s vodou podle návodu.
6.Špachtličkou nanášíme spárovací hmotu na srdíčko. Snažíme se, aby všechny mezery byly zaplněny.
7.Povrch uhladíme a necháme schnout volně na vzduchu. Při rychlém sušení by nám mohly vzniknout drobné trhlinky.
8.Až hmota lehce zatvrdne, začneme postupně vlhkou houbičkou otírat mozaikové kamínky. Opět necháme zavadnout. Otírání můžeme několikrát zopakovat, abychom kamínky co nejvíce očistili od hmoty, jen musíme dbát na to, abychom se co nejméně dotýkali hmoty a zbytečně ji nevymyli z mezer.
9.Omyté srdíčko necháme dokonale zaschnout a kamínky vyleštíme suchým hadříkem, aby se pěkně leskly.